Pájo, jak si začal s během?

Běhat jsem začal poměrně brzy, když jsem v dětství utíkal babičce, která mě měla hlídat. Také jsem utíkal před maminkou, která mne pak musela hledat. Po prvních zkušenostech jsem s běháním na delší dobu přestal. Vybavuji si výběhy při tělocviku na základce v Plesné, ty jsem měl nejradši. Kolektivní sporty mi vzhledem k mé introverzi a asi i k velmi častým nemocem nešly, běh byl ale něco jiného, takový tělocvik „na vlastní triko“. Zkrátka když jsem něco pokazil, tak jenom sám sobě. Běhávali jsme v Plesné od tělocvičny kolem rybníka k bývalé osadě Furth a zpátky. O téměř třicet let později si tuto trasu mohli vychutnávat také účastníci Nočních běhů Chebskem. Ty bys ale asi raději slyšel, jak jsem začal s pravidelným během, kterému se věnuji teď. Stalo se to v mých pětatřiceti letech, když jsem se z dosažené obezity s ručičkou na váze 105 kg potřeboval dostat na celkem přijatelný normál 82 kg. Běh byl k tomu asi nejpřirozenější cestou, protože jsem s ním měl ony zkušenosti z dětství. Mimo to jsem už několik let jakožto neběžec spolupořádal Plesenský půlmaraton. Říkal jsem si, že je na tom něco špatně. No a protože moje první běžecké boty byly drahé, donutily mne u běhání zůstat. Pravda, ztracené špeky byl taky docela dobrý bonus.

Co tě vedlo k přihlášení do běžeckého klubu Rozběhnito.cz?

Podat si přihlášku do nově ustanoveného klubu Rozběhnito.cz v roce 2020 byla pro mne samozřejmost, protože jsem s partou z Rozběhnito.cz běhal už pět let, akorát to ještě nebyl oficiální klub. Moje první setkání s tehdy pouze pořadatelskou skupinou Rozběhnito.cz si asi pánbůh přál. Už rok předtím jsem se dozvěděl z novin o chystaném Silvestrovském běhu s Rozběhnito.cz. Tehdy jsem si ještě mezi běžce netroufal, vždyť říkám, že jsem introvert! Ale začal jsem je sledovat na facebooku a 31. 12. 2014 jsem se v 10.00 hodin při svém výběhu kolem Lomničky zapřísahal, že za 365 dnů v 10.00 hodin poběžím v Chebu. V květnu 2015 jsem v Chebu pořádal pochod Májovým Chebskem a pozval na něj regionální televize. Přijela jen jedna jediná, tehdy Chebská televize, a tehdy jsme se poznali. Trochu jsem tušil, že Michalů Ouřadů v Chebu asi nebude víc než jeden a že ten z televize by mohl být zároveň ten, který pořádá běh na Loretu. Když jsem se ti pochlubil, že v Plesné děláme půlmaraton, byla jedna ruka v rukávě. Ta druhá byla, když jsi mi řekl, že chystáš první ročník Valdštejnovy desítky. Tam začala naše spolupráce. Určitě si ještě vzpomínáš, že jsi ten rok v září vypsal první běžecké výběhy v Chebu – a to byly moje první běhy s Rozběhnito.cz.

Jaký je tvůj největší běžecký úspěch?

Můj největší běžecký úspěch je pokaždé, když překonám svou lenost. Dalším triumfem je vždy doběh na Viktorce v Mariánských Lázních při závodu SpaRun, protože na tom samém stadionu mne na střední škole donutil tělocvikář dělat reparát z tělocviku. Ale úplně největší úspěch, ten opravdový, přišel loni na Valdštejnově desítce, kde jsem na poloviční trati dosáhl času pod 25 minut, což byl s ohledem na můj nesportovní způsob života ve věku 0-35 let opravdu asi vrchol. Dal jsem to, přestože mne Michal Hrabec pod hrází povzbuzoval úsměvnými připomínkami, že jsem to asi krapet přepálil.

Máš nějaký velký běžecký cíl do budoucna?

Dávám si jen malé cíle. Někdy pak zjistím, že jsem došel k cíli velkému. Nemám teď před sebou žádný velký cíl v podobě závodu, letos se chci spíš rozběhat po prodělaném onemocnění covid-19 a běhat v klubu Rozběhnito.cz pro radost. Ony si nějaké příležitosti ke mně cestu určitě najdou.

Jaké jsou tvé nejoblíbenější závody?

Nejraději mám ten závod, kde se nezávodí. Silvestrovský běh s Rozběhnito.cz je pro mne top událostí roku. Zmíněný SpaRun mám rád, protože Mariánské Lázně jsou můj druhý Cheb. Oblíbil jsem si i chebskou Valdštejnovu desítku, ačkoliv ta pro mne byla vždycky nejnáročnější. V ročnících, kdy jsem ji běžel, jsem musel svůj výkon skloubit s jejím pořadatelstvím. Slibuji, že letos budu sedět jen na jedné židli, na té pořadatelské, a užiji si závod jenom ze zákulisí. Bude to totiž zase jednou velký běžecký svátek v kulisách nejkrásnějšího města Karlovarského kraje.

Chcete také vstoupit do největšího běžeckého klubu v Karlovarském kraji? Veškeré informace o klubu naleznete pod tímto odkazem (klikni)

Sdílej pro své přátelé