Chebsko patřilo o uplynulém víkendu především běžcům. Už sedmý podzim se ve Františkových Lázních, Plesné a Skalné běžel trojitý závod Salming Tour de Hospic na podporu chebského Hospice svatého Jiří a dvou nemocných chlapců z Plesné a Skalné. Celou sérii nebo jen jednotlivé závody si od pátku do neděle za slunečného počasí užila početná skupina dvanácti členů běžeckého klubu Rozběhnito.cz. A často brali medaile.

Úvod série zahájila v pátek Františkova pětka v areálu Milána ve Františkových Lázních. Zde se na startovní čáru postavilo 65 dospělých běžců. Pětikilometrová trasa vedla lesoparkem a díky tomu, že byla celá v rovině, zaznamenali na ní své rekordy naši Ladislav Hrubý (0:21:17, 3. místo v kategorii M49) a Doris Bigasová (0:24:10, 2. místo v kategorii Z49). Výborně doběhli také Ondřej Behina (0:23:06), Miroslav Chlad (0:24:01), Vilém Řepa (0:26:46), Renata Šrámková (0:26:16), Petra Stryalová s Veronikou Benešovou (0:27:30) a Jana Řepová s Ivanou Lhotovou (0:28:38).

Do sobotního pokračování v podobě Plesenského půlmaratonu se přihlásilo už o něco méně pátečních běžců, plesenskou půlku se jich rozhodlo zdolat celkem sedm. Čekala je náročná stoupání brzy po startu, v průběhu i v samotném cíli, proložená několika seběhy na české i německé straně hranice. Plesná však pro běžce z Rozběhnito.cz znamenala největší medailové hody. V kategorii M50+ skončil na druhém místě trenér B skupiny Vilém Řepa (2:12:19), pro stříbro si doběhla i Petra Stryalová (2:24:27, kategorie Z39). Bronz si ze závodu odvezla Veronika Benešová (2:24:27, kategorie Z49). Úspěch v Plesné slavil také Jiří Duchek na trati Starostenské desítky, a to hned dvakrát. Nejen že byl v členitém terénu jejím absolutním vítězem (0:48:59, 1. místo v mužích i abs.), ale ve slosování o ceny Hervis se na něj usmálo štěstí, když získal druhou cenu v podobě lékárničky Kilimanjaro. Ta se může při nadcházejícím soustředění klubu na Bublavě velmi hodit.

„Další první flek se počítá a za rok to vidím na půlmaraton, protože tam běželi ti frajeři“, plánuje Jirka Duchek. To svůj první půlmaraton už má za sebou jeho týmový kolega Josef Kišš: „První závodní půlmaraton jsem zdárně přežil. Bylo super počasíčko, krásná kopečková trať z Plesné do Bad Brambachu a okruhem zpět. Podél hranice jsem to z kopce pěkně vosolil,“ pochvaluje si.

Závěrečnou Skalenskou desítku v neděli proběhlo rovněž sedm členů klubu Rozběhnito.cz. Start a cíl závodu se odehrály v malebném prostředí vildštejnského podhradí, trasa vedla polními a lesními cestami. Zvláštností Skalenské desítky je překonání železničního přejezdu. Čas startu proto musí pořadatelé každý rok přizpůsobovat vlakovému jízdnímu řádu. V konkurenci 52 dospělých běžců a běžkyň si z klubu Rozběhnito.cz vedli nejlépe Jiří Duchek (0:44:06), Miroslav Chlad (0:50:08), Veronika Benešová (0:55:42, 3. místo v kategorii Z49), Vilém Řepa (0:56:25), Petra Stryalová (0:56:38) a Jana Řepová s Ivanou Lhotovou (1:01:37). Ze všech tří závodů je zřejmé, že holky spolu držely basu a pouze ve Skalné se Petře Veronika utrhla, aby si doběhla pro třetí pozici ve své kategorii.

Běžci z Rozběhnito.cz byli díky své tréninkové přípravě úspěšní nejen v jednotlivých závodech, ale i v celé sérii Salming Tour de Hospic. Z celkového počtu dvanácti jich absolvovalo třídenní sérii šest. Čtyři se ve svých kategoriích, byť nebyly jednotlivě vyhlašovány, umístili na druhém (Petra Stryalová) a třetích (Veronika Benešová, Vilém Řepa a Miroslav Chlad) místech. Pro Miroslava Chlada to byl víkend plný osobních rekordů, když si po pátečním šestatřicetivteřinovém zrychlení připsal další: na plesenské půlce byl oproti

předloňsku rychlejší o celé dvě minuty a v neděli ve Skalné o minutu. Na týmovou spolupráci nedala dopustit Veronika Benešová, která všechny tři závody absolvovala po boku Petry Stryalové: „Povedlo se to nad všechna moje očekávání. Ze tří závodů jsem dvakrát stála na bedně. Můj velký dík patří Peťule Stryalové, že to se mnou ty tři dny vydržela. Mojí motivací byly i Jana Řepová a Ivana Lhotová.“ O úspěších členů chebského běžeckého klubu v budoucnu ještě uslyšíme. Už v říjnu je čeká soustředění a příprava na zimní závody.

Pavel Sýkora

Ke stažení

Sdílej pro své přátelé