Běžkyně Petra Stryalová: Můj největší úspěch je, že jsem po několika ztroskotaných pokusech u běhu zůstala

Peťulo, jak jsi začala s během?

S během jsem se snažila začít několikrát během studia na vysoké škole, ale v té době mě ta vášeň k běhu vždy brzy opustila. V lednu 2020, kdy jsem odjela na týdenní školení do Luhačovic, jsem si sebou přibalila i věci na běh, protože jsem věděla, že budou mít ideální podmínky po seminářích vyběhnout (v lednu bylo v lázních mrtvo a bavit se každé odpoledne se sklenkou v ruce by taky nedopadlo dobře 😄). Ubytování jsme měli u přehrady, kdy kolečko kolem ní mělo něco přes 2 kilometry, to stačilo. Leden, zima, mrzlo, ale bylo slunečno! To člověka prostě vytáhlo. Poprvé jsem se zastavila asi po 300 metrech, přešla do chůze a tak se to celé 2 kilometry opakovalo. Abych řekla pravdu, neměla jsem ze sebe vůbec radost a říkala jsem si, že jsem celkem lemra, když nedokážu uběhnout ani půl kiláku. Takže jsem měla motivaci na další běh, uběhnout to s méně přestávkami a lepším pocitem.

Co tě vedlo k přihlášení do běžeckého klubu Rozběhnito.cz?

O klubu jsem měla povědomí ze sociálních sítí a od kamarádů, kteří již na tréninky zavítali. Pamatuji si, že každé úterý byla vyvěšena fotka na facebooku skupinky lidí a u toho popisek, kolik ten daný trénink uběhly kilometrů. Někdy to bylo 6, jindy 8 a nebo taky 10 kilometrů, říkala jsem si, že ještě chvíli potrvá, než bych se k nim mohla připojit, protože v tu dobu jsem si vyběhla většinou na pětikilometrový okruh. Hlavně první měsíce jsem ani s nikým běhat nechtěla, nechtěla jsem nikoho „zdržovat“ tím, že si sem tam dám i menší zastávku. V červnu, po 5 měsících jsem se nakonec domluvila s kamarádkou, která chodila na tréninky pravidelně, že si to půjdu zkusit. Tvrzení, že se během tréninku dělají zastávky a bere se ohled na všechny běžce mě nakonec přesvědčilo a já se tak stala aktivním členem klubu.


Jaký je tvůj největší běžecký úspěch?

Můj největší běžecký úspěch? Tyjo, asi ten, že jsem u běhu po několika ztroskotaných pokusech zůstala. Ale když si vzpomenu na závody, které jsem běžela, tak rozhodně 2. místo na Valdštejnce (Valdštejnova desítka), na trati 5km v mojí kategorii v roce 2020. Byl to můj 3. závod, ale domácí atmoška udělala své a já si tak zaběhla zatím nejrychlejších 5km v životě.

Máš nějaký velký běžecký cíl do budoucna?

Asi každý by se chtěl v běhu posouvat a u mě to není jiné. Letos si chci zaběhnout půlmaraton v Karlových Varech, zkusit vylepšit čas na pětikilometrové trati a v říjnu zaběhnout s partou Berounka Run z Plzně do Prahy.

Které jsou tvé nejoblíbenější závody?

Jelikož jsem začala běhat těsně před tím, než se u nás rozjel Covid, tak jsem těch závodů moc nestihla. Velmi oblíbené jsou ty od Runczech a pak samozřejmě ty „naše“ od Rozběhnito.cz. Letos se těším např. na Noční běh Plesnou, Letiště Run a samozřejmě v srpnu na Valdštejnovu desítku. 😊

Chceš být také členem největšího běžeckého klubu v Karlovarském kraji? Veškeré informace o klubu nalezneš pod tímto odkazem.

Sdílej pro své přátelé