Nejen zástupci čistě běžeckých blogů a komunit míří do Chebu. Na startovní čáru před chebskou radnici se 27. srpna 2022 postaví i Filip Brož, zakladatel a šéfredaktor populárního magazínu iPure. Filip se svou rodinou dorazí do Chebu již podruhé a na odzkoušené trati se pokusí zaběhnout svůj osobní rekord na 10 km. Známý bloger ze světa moderních technologií nám odpověděl na pár otázek.

Ahoj, Filipe, tak jaká je zatím tvoje běžecká sezona 2022?

Celkem našlapaná. Chvílemi mám pocit, zda jsem si nedal velké cíle. V lednu jsem běžel 24hodin na Ještědu, což byl super závod v nádherném prostředí. Hned následující měsíc jsem si švihl osobní výzvu „Datumovka“. Princip je jednoduchý – den = počet kilometrů. Začátek byl snadný, ale konec bylo už slušné ultra, sedm půlmaratonů pěkně za sebou. V březnu jsem si dal jeden lokální kros a v dubnu přišel první vrchol sezony – můj první Backyard Ultra na Slovensku. Cíl bylo pokořit moji první stovku, což se podařilo. Princip Backyard pochází od samotného Lazaruse Lake (zakladatel Barkley Marathon), kde musíte každou hodinu zaběhnout okruh 6,706 metrů. Čas, který vám zbyde, máte pro sebe v depu. A další hodinu znovu a znovu a znovu, dokud nezůstane jeden člověk. V květnu jsem pak běžel v Praze tradiční ŠUTR. Tohle ultra vám ukáže, že i v Praze jsou super kopce a příroda. Připadal jsem si, jak někde na horách. Měsíc zpátky jsem měl svůj druhý vrchol sezony – Mozart100 od UTMB v Rakousku. Zvolil jsem druhou nejdelší trať, tedy 73 km. Bylo šílené vedro, asi zatím můj nejtěžší závod. Jako kdybych běhal někde v sauně, ale k tomu máte nádherné výhledy a přírodu. Aktuálně odpočívám a připravuji se na druhou půlku sezony. Za měsíc s ženou ve dvojici běžíme Hostýnskou 8 a na konci září se chci ještě podívat do Slovinska na Julien Alps opět pod hlavičkou UTMB. Posbírat ještě nějaké body a příští rok možná i zkusit štěstí v loterii na OCC nebo CCC ve Francii na UTMB.

V srpnu se chystáš do Chebu na Valdštejnovu desítku, kde jsi běžel už v roce 2021. Jak se ti závod loni líbil?

Naprosto super, stále mám v paměti živé vzpomínky, a to nejen na trať, ale i celkové pořadatelství – skvělé zázemí, prostředí a samozřejmě partu lidí. Bonusem bylo, že to i cinklo v kategorii. V Chebu jsem byl loni poprvé a už se těším na letošní ročník, kdy máme v plánu strávit u vás celý víkend a poznat více město a lokální místa. 

Vyrazíš do Chebu opět s doprovodem, jak se na závod připravujete?

Přijedu opět se svojí ženou. Běhání je náš společný koníček a myslím si, že to velmi utužuje i naše manželství a společný život. Když máme hlídání pro děti, snažíme se trénovat spolu, což minimálně jednou týdně vždy nějak vyjde, alespoň na hodinku. Vzájemně se umíme přizpůsobit a běháme rychlejší tréninky v okolí bydliště. Střídáme silnici a trail. Samozřejmě nechybí i kopce, intervaly a tak dále. Snažíme se o co nejpestřejší trénink. Na druhou stranu vždy posloucháme naše tělo a aktuální stav. Stále je to zábava a nikdo z nás si nechce běhání „zošklivit“. Během týdne také samozřejmě běhám sám. Většinou v pondělí mám úplné volno. Dle závodů či zaměření pak chodím běhat, někdy i každý den. Běh pak kombinuji s fyzioterapeutickým cvičením, snažím se kompenzovat zátěž. Hodně se protahuji, válcuji a posiluji střed těla. Sem tam zajdu i do bazénu či sauny. Tu máme se ženou opravdu rádi. 

Na co se do Chebu nejvíce těšíš?

Samozřejmě na samotný závod a trať. Snažím se během běhání vnímat okolí a přírodu. V Chebu je také skvělá parta lidí a běžců, takže rozhodně se těším na společný výběh před závodem a další aktivity. Rád bych se podíval i do okolí na nějaké památky. Uvidíme, kolik bude volného času.

Máš nějaký cíl nebo si to jedeš hlavně užít?

Každý závod si chci hlavně užít. Běhám především pro sebe. Na druhou stranu trať v Chebu mi sedí a rád bych si zaběhl osobní rekord na 10 km, což je cokoliv pod 40 minut. Letos mám hodně naběháno a když se sejde forma a ideální podmínky, není to nic nemožného. Když to nevyjde, svět se nezboří. Zážitky a zkušenosti jsou mnohem důležitější, než nějaký čas. 

Chceš ještě něco vzkázat ostatním běžcům?
Běhejte pro sebe a poslouchejte své tělo. Neděláte to pro Stravu, Instagram ani Garminy, ale opravdu pro sebe. Každý den není posvícení. Důležité je, že běháte a děláte to, co vás baví. Nezapomínejte také na nějaké „kompenzační“ cvičení. Vřele doporučuji návštěvu fyzioterapeuta či pravidelné masáže, saunu nebo jiné aktivity, které máte rádi. Rozhodně přijeďte do Chebu. Rád se s vámi potkám a prohodím pár slov.

Závod Valdštejnova desítka se v Chebu běží v sobotu 27. srpna 2022. Veškeré informace a formulář pro online registrace nalezneš tady (klikni).

Sdílej pro své přátelé